|
Our Media/Results from Cherry Creek and Grandview Invitational
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Cherry Creek and Grandview InvitationalPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on May 3rd 2014, 9:10pm
Website:Click here Results: Eaglecrest High School Licensed to Eaglecrest High School HY-TEK's Meet Manager 5/3/2014
CC-GV Invitational - 5/3/2014
5/3/2014
Results
Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Tchenawou, Kossi Grandview Hi 10.65 1.5 10
2 Schmidt, John Regis Jesuit 10.78 1.5 8
3 Smith, Trey Douglas Coun 10.85 1.5 6
4 Watson, Shayne Grandview Hi 10.89 1.5 5
5 Lewis, Casey Arvada West 11.03 1.5 4
6 Parker, Joseph Cherry Creek 11.07 1.5 3
7 Gish, Nathan Poudre High 11.12 1.5 2
Boys 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Lewis, Casey Arvada West 21.97q 1.6 3
2 Spencer, Javon Chaparral Hi 22.16q 1.0 6
3 Cooper, Stanford Cherry Creek 22.19q 0.6 5
4 Schmidt, John Regis Jesuit 22.24q 1.4 4
5 DeCarlo, Garrett Grandview Hi 22.34q 2.4 1
6 Leblanc, Nicco ThunderRidge 22.40q 2.4 1
7 Vassell, Dueth Abraham Linc 22.41q 3.3 2
8 Watson, Shayne Grandview Hi 22.46q 3.3 2
9 Lanier, Javan Regis Jesuit 22.50 1.6 3
10 Wright, Malcolm Denver South 22.61 1.6 3
11 Wright, Joshua Overland Hig 22.86 0.6 5
12 Parker, Joseph Cherry Creek 22.95 1.4 4
13 Makatura, Donte Arvada West 23.12 2.4 1
14 Deniro, D'Angelo Littleton Hi 23.13 1.4 4
15 Thomas, Tre Overland Hig 23.13 0.6 5
16 Kopel, Sean Grandview Hi 23.18 3.3 2
17 Poole, Surae Denver South 23.25 1.4 4
18 Moore, Bryce Chatfield Hi 23.61 1.0 6
19 Hart, Johnathan Bear Creek H 23.62 1.0 6
20 Parvanta, Elias Chaparral Hi 23.74 3.3 2
21 Leypoldt, Colton Arapahoe Hig 23.80 1.6 3
22 Addison, Jacob Chatfield Hi 23.99 2.4 1
23 Brown, Daniel Douglas Coun 24.02 0.6 5
24 Starkey, Matthew Columbine Hi 24.25 0.6 5
25 Hudson, Brenden Denver East 24.38 1.4 4
26 Tivis, Isaiah Harrison Hig 24.51 0.6 5
27 Romero, Will Rock Canyon 24.67 1.4 4
28 Sugg, Colin Heritage Hig 24.69 1.6 3
29 Davis Jr., Richard Rock Canyon 24.70 1.6 3
30 Thompson, Christopher Smoky Hill H 24.76 2.4 1
31 Jacobson, Isaak Lewis-Palmer 24.84 1.0 6
32 Senesac, Nick Poudre High 24.98 2.4 1
33 Lovelend, Connor Douglas Coun 25.34 1.4 4
34 Cervantes, Felipe Bear Creek H 25.42 0.6 5
Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Schmidt, John Regis Jesuit 21.83 -2.0 10
2 Cooper, Stanford Cherry Creek 21.92 -2.0 8
3 Watson, Shayne Grandview Hi 22.39 -2.0 6
4 DeCarlo, Garrett Grandview Hi 22.49 -2.0 5
5 Vassell, Dueth Abraham Linc 22.52 -2.0 4
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Vassell, Dueth Abraham Linc 49.26 6 10
2 Weah, Saybechee Denver South 49.27 6 8
3 Rimer, Kyle Rock Canyon 49.70 5 6
4 Higgins, Lane ThunderRidge 49.88 6 5
5 Roche, Preston Poudre High 50.10 6 4
6 Johnson, Eric Harrison Hig 50.68 5 3
7 Williams, Trevor Regis Jesuit 50.77 5 2
8 Fajfer, Austin ThunderRidge 50.85 5 1
9 Lang, Isaiah Grandview Hi 51.44 5
10 Vasquez, Joseph Denver South 51.45 6
11 Ibala, Sammy Columbine Hi 51.57 4
12 Juister, Austin Cherry Creek 51.70 5
13 Ornelas, Tomas Heritage Hig 51.84 4
14 Ames, Drew Chaparral Hi 51.97 4
15 Fine, Gabriel Denver East 52.58 5
16 Johnson, Mitch Heritage Hig 52.69 4
17 Robb, Jack Littleton Hi 53.05 6
18 Treihaft, Andrew Cherry Creek 53.45 4
19 Lewis, Marcus George Washi 53.77 2
20 Robinson, Cearen Overland Hig 53.82 2
21 Mascarenas, Skylar Douglas Coun 53.89 4
22 Wilson, Caleb Chaparral Hi 54.37 3
23 Kortum, Austin Rock Canyon 54.63 2
24 Bell, Anfernee Smoky Hill H 55.03 4
25 Crane, Michael Pueblo Count 56.28 3
26 Zanier, Brandon Chatfield Hi 56.71 3
27 Thompson, Christopher Smoky Hill H 56.82 4
28 Shinkle, Jacob Chatfield Hi 57.08 3
29 Keier, Brandon George Washi 57.47 1
30 Baroni, Hayden Lewis-Palmer 58.09 1
31 Mallett, Mark Dakota Ridge 1:01.95 1
32 Trujillo, Antonio Abraham Linc 1:02.18 1
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Compoz, Dominic Chaparral Hi 1:57.37 3 10
2 Coyle, Chris Denver East 2:00.82 3 8
3 Ibala, Sammy Columbine Hi 2:02.09 2 6
4 Mahre, Sean Mullen High 2:02.39 2 5
5 Reasoner, Devin Chaparral Hi 2:02.79 3 4
6 Petersen, Nicholas Arapahoe Hig 2:03.01 2 3
7 Oglesby, Nathaniel Chatfield Hi 2:03.08 3 2
8 Romero, Jeremy Heritage Hig 2:03.16 3 1
9 Coen, Philipp Smoky Hill H 2:03.21 2
10 Roche, Preston Poudre High 2:03.39 3
11 Izmirian, Matt Bear Creek H 2:03.58 2
12 Fitsum, Hayelom Denver East 2:04.16 3
13 Burris, Brian Grandview Hi 2:04.49 3
14 Barnstable, Bruce Littleton Hi 2:05.75 2
15 Evans, Randall Overland Hig 2:06.01 1
16 Oliver, Gabe Bear Creek H 2:06.23 2
17 Hinkley, Dylan Columbine Hi 2:06.32 2
18 Kassahun, Amir Smoky Hill H 2:07.80 2
19 Bach, Austin Lewis-Palmer 2:07.88 1
20 Weigang, Richard Heritage Hig 2:08.21 2
21 Stones, Kevin Rock Canyon 2:08.56 2
22 Eggleton, Eric Poudre High 2:09.76 3
23 Hernandez, Dyllan Pueblo Count 2:10.48 1
24 Maddalone, Nicholas Arapahoe Hig 2:10.65 2
25 Kassmeier, Pierce Cherry Creek 2:11.45 3
26 Rowland, Ben Dakota Ridge 2:11.72 1
27 Wolfe, Kyle Douglas Coun 2:12.48 1
28 Vallin, Tyler Grandview Hi 2:13.13 2
29 Horan, Cole Englewood Hi 2:13.36 2
30 Mackey, Connor Cherry Creek 2:13.92 2
31 McGuffey, Kaleb Lewis-Palmer 2:15.78 1
32 Cochran, Chandler Regis Jesuit 2:16.06 1
33 Artis, James Overland Hig 2:16.81 1
34 Hinkle, Zach Pueblo Count 2:20.38 1
35 Marin, Brent Regis Jesuit 2:21.54 1
36 Stanfel, Paul Chatfield Hi 2:26.91 1
37 Guerrero, Jose Abraham Linc 2:34.24 1
Boys 1600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miller, Paul Poudre High 4:24.21 3 10
2 Yount, Blake Smoky Hill H 4:26.36 3 8
3 Anderson, Travis Chaparral Hi 4:28.68 3 6
4 Compoz, Dominic Chaparral Hi 4:33.32 3 5
5 Hood, Louis Arapahoe Hig 4:37.52 3 4
6 Huber, Seth Rock Canyon 4:41.11 2 3
7 Tricarico, John ThunderRidge 4:42.19 2 2
8 Schleicher, Michael Bear Creek H 4:42.60 2 1
9 Epper, Reese ThunderRidge 4:43.12 2
10 Book, Daniel Cherry Creek 4:43.78 3
11 Graham, Nathan Grandview Hi 4:45.74 2
12 Alem, Yohanes Denver South 4:48.52 2
13 Parker, Ryan Smoky Hill H 4:48.77 3
14 Lister, Hansen Bear Creek H 4:51.27 2
15 Mohlman, Dalton Chaparral Hi 4:51.49 2
16 Steavpack, Andrew Rock Canyon 4:53.47 2
17 Gordon, Stuart Denver East 4:53.61 3
18 Blair, David Columbine Hi 4:53.98 2
19 Iriye, Robert Regis Jesuit 4:58.64 2
20 Hearley, Matt Regis Jesuit 4:59.87 1
21 Leshak, Bryce Dakota Ridge 5:02.21 1
22 Wolfe, Kyle Douglas Coun 5:03.57 1
23 Franson, Nick Grandview Hi 5:03.70 1
24 Herrera, Jonathan Abraham Linc 5:06.02 2
25 Robele, Yosef Overland Hig 5:06.21 1
26 Lang, Julian Overland Hig 5:07.91 1
27 Goulding, Ian Mullen High 5:08.40 1
28 Davis, Connor Lewis-Palmer 5:11.41 1
29 Barnstable, Bruce Littleton Hi 5:18.06 2
30 Bryan, Austin Mullen High 5:41.84 1
31 Nitka, Samuel Pueblo Count 5:48.43 1
32 Passarelli, Tony Dakota Ridge 5:54.67 1
33 Roberts, Jeremy Harrison Hig 5:58.09 1
34 Solis, Jeovani Abraham Linc 6:01.28 1
Boys 3200 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Geberkidane, Cerake Denver East 9:21.75 2 10
2 Lucero, Jacob Douglas Coun 9:52.31 2 8
3 Maddalone, Nicholas Arapahoe Hig 9:58.55 2 6
4 Westfall, Noah Cherry Creek 10:02.60 2 5
5 Brevig, Mason Arapahoe Hig 10:02.75 2 4
6 O'Hagan, John Regis Jesuit 10:15.00 2 3
7 Lundy, John Heritage Hig 10:23.03 2 2
8 Norton, Mick Grandview Hi 10:29.26 2 1
9 Graham, Nathan Grandview Hi 10:30.41 2
10 Bradshaw, Spencer Smoky Hill H 10:39.60 1
11 Thompson, Caleb Douglas Coun 10:40.22 2
12 Johnson, Ben Heritage Hig 10:41.46 2
13 Hodges, Nick Poudre High 10:42.18 2
14 Steffen, Zach Cherry Creek 10:42.55 1
15 Hebner, Alex Chaparral Hi 10:43.39 1
16 Dennis, Austin Chaparral Hi 10:46.29 1
17 Herrera, Jonathan Abraham Linc 10:47.14 1
18 Vrabel, Bryce Rock Canyon 10:50.70 1
19 Kelly, Akilkuumba Denver East 10:58.82 1
20 May, Patrick Rock Canyon 11:05.50 1
21 Lupo, Danny Columbine Hi 11:09.61 1
22 Roberts, August Bear Creek H 11:12.14 1
23 Andress, Michael Smoky Hill H 11:20.24 1
24 Bezzant, Brian Columbine Hi 11:21.79 1
25 Waugh, Ryan Bear Creek H 11:24.17 1
26 Bickmire, Mitchell Regis Jesuit 11:34.33 1
27 Barry, Cameron Lewis-Palmer 12:03.48 1
Boys 110 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Johnson, Olabisi Bear Creek H 14.78q -1.1 3
2 Long, Spencer Poudre High 14.91q 1.5 4
3 Wright, Joshua Overland Hig 15.58q 1.6 1
4 Graham, Jaeden Cherry Creek 15.61q 1.6 1
5 Brown, Isaiah Grandview Hi 15.62q -0.2 2
6 Taylor, Justice Regis Jesuit 15.66q -1.1 3
7 Vigil, Damacio Pueblo Count 15.69q 1.5 4
8 Impson, Nathan Pueblo Count 15.85q -1.1 3
9 Warren, Josh ThunderRidge 15.88 1.5 4
10 Seagraves, Steven Chatfield Hi 16.22 -0.2 2
11 Dalton, Michael Bear Creek H 16.23 -0.2 2
12 Lienemann, Austin Arapahoe Hig 16.32 -1.1 3
13 Fosu, Paulison Overland Hig 16.49 1.6 1
14 Zahorik, Luke Rock Canyon 16.55 1.6 1
15 Lipski, Nicholas Arapahoe Hig 16.56 -0.2 2
16 Couture, Jonah Columbine Hi 16.65 1.6 1
17 Abiakam, Joseph Denver East 16.75 1.5 4
18 Engel, Jordan Englewood Hi 16.76 1.6 1
19 Copeland-Doyle, Sequoyah Denver East 16.78 -1.1 3
20 Paylor, Lucas Rock Canyon 16.96 1.5 4
21 Summers, Cody Grandview Hi 17.14 -1.1 3
22 Ravishankar, Vivek Cherry Creek 17.37 -0.2 2
23 Keene, Dalton Chatfield Hi 17.41 -0.2 2
24 Lewis, Jason Regis Jesuit 17.61 1.5 4
25 Garcia-Garza, Bradley Mullen High 17.89 -1.1 3
26 Long, Wyatt Englewood Hi 18.18 -0.2 2
27 Reeves, David Denver South 18.28 1.5 4
28 Lucas, Otto Heritage Hig 18.62 1.5 4
29 Agyei, Michael Smoky Hill H 18.68 -1.1 3
30 Benson, Francis Columbine Hi 18.93 1.6 1
31 Boehme, Brandon Poudre High 19.04 1.6 1
Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Long, Spencer Poudre High 14.38 2.5 10
2 Johnson, Olabisi Bear Creek H 14.51 2.5 8
3 Brown, Isaiah Grandview Hi 15.07 2.5 6
4 Impson, Nathan Pueblo Count 15.61 2.5 5
5 Vigil, Damacio Pueblo Count 15.71 2.5 4
6 Graham, Jaeden Cherry Creek 15.87 2.5 3
7 Wright, Joshua Overland Hig 15.87 2.5 2
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Long, Spencer Poudre High 39.21 5 10
2 Sisneros, Triston Grandview Hi 39.83 5 8
3 Johnson, Olabisi Bear Creek H 40.14 5 6
4 Seagraves, Steven Chatfield Hi 40.53 5 5
5 Goldwasser, Dane Chaparral Hi 40.61 5 4
6 Tagita, Jakeob Columbine Hi 40.83 5 3
7 Couture, Jonah Columbine Hi 40.94 3 2
8 Yorgov, Vasko Heritage Hig 41.46 4 1
9 Taylor, Rayshawn Denver South 41.57 4
10 Lipski, Nicholas Arapahoe Hig 41.82 4
11 Warren, Josh ThunderRidge 42.15 4
12 Agyei, Michael Smoky Hill H 42.17 3
13 Ruybal, Isaac Pueblo Count 42.28 5
14 Dalton, Tyler ThunderRidge 42.45 3
15 Zahorik, Luke Rock Canyon 42.57 4
16 Garcia-Garza, Bradley Mullen High 42.72 2
17 Graham, Jaeden Cherry Creek 42.73 5
18 Ketron, Tyler Douglas Coun 42.82 4
19 Copeland-Doyle, Sequoyah Denver East 42.97 3
20 MacMillan, Collin Denver East 43.25 3
21 Mooring, Mason Pueblo Count 43.60 2
22 Brown, Isaiah Grandview Hi 43.66 4
23 Maxum, Kyle Cherry Creek 43.69 2
24 Dumas-Peterson, Turner Denver South 43.75 2
25 Stephens, Patrick Mullen High 43.86 3
26 McNulty, Daniel Arapahoe Hig 44.13 2
27 Lewis, Marcus George Washi 44.14 3
28 Engel, Jordan Englewood Hi 44.59 3
29 Long, Wyatt Englewood Hi 44.80 2
30 Fosu, Paulison Overland Hig 45.26 1
31 Reetz, Nick Dakota Ridge 45.45 2
32 McDowell, Louis Douglas Coun 45.71 2
33 Gibbons, Daniel Rock Canyon 47.93 1
34 Gatlin, Dylan George Washi 48.44 1
35 Baroni, Hayden Lewis-Palmer 48.50 1
36 Crossley, Josh Dakota Ridge 49.42 1
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grandview High School 'A' 41.71 3 10
1) DeCarlo, Garrett 2) Smith, Jr
3) Tchenawou, Kossi 4) Watson, Shayne
2 Douglas County High School 'A' 42.67 3 8
1) Rilinger, Trenton 2) Brown, Daniel
3) Newsome, Austin 4) Smith, Trey
3 Denver South High School 'A' 42.97 3 6
1) Poole, Surae 2) Taylor, Rayshawn
3) Weah, Saybechee 4) Wright, Malcolm
4 Cherry Creek High School 'A' 43.09 3 5
5 Bear Creek High School 'A' 43.44 3 4
1) Boone, Andrew 2) Dalton, Michael
3) Johnson, Olabisi 4) Randolph, To'mas
6 Poudre High School 'A' 43.79 3 3
1) Gish, Nathan 2) Jimenez, Anthony
3) Long, Spencer 4) Senesac, Nick
7 Arvada West High School 'A' 44.34 2 2
1) Rios, Tristan 2) Makatura, Donte
3) Erickson, Luke 4) Lewis, Casey
8 Littleton High School 'A' 44.82 2 1
9 Columbine High School 'A' 45.06 2
10 Rock Canyon High School 'A' 45.15 1
1) Kane, Alex 2) Ransome, Bradley
3) Webb, D.J. 4) Gullia, Vincent
11 George Washington High School 'A' 45.37 1
12 Overland High School 'A' 45.44 3
13 Pueblo County High School 'A' 45.51 1
1) Crane, Michael 2) Ruybal, Isaac
3) Lanier, Lane 4) Keys, Troy
14 Lewis-Palmer High School 'A' 46.35 1
15 Mullen High School 'A' 48.55 2
1) Cumber, Christian 2) McElroy, Marcus
3) Stephens, Patrick 4) Van Horn, Nick
16 Arapahoe High School 'A' 55.69 1
1) Vartuli, Michael 2) Gardner, Mitchell
3) Borcic, Brandon 4) Cardenas, Gabriel
-- Harrison High School 'A' DQ 2
1) Davis, Justin 2) Graves, Darius
3) Jacquez, Nick 4) Johnson, Eric
-- Chatfield High School 'A' DQ 2
1) Riza, Fardian 2) Moore, Bryce
3) Steinhoff, Austin 4) Addison, Jacob
-- Chaparral High School 'A' DQ 3
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Poudre High School 'A' 1:28.33 3 10
1) Roche, Preston 2) Gish, Nathan
3) Long, Spencer 4) Eggleton, Eric
2 Regis Jesuit 'A' 1:28.40 3 8
3 ThunderRidge High School 'A' 1:29.60 3 6
1) Fajfer, Austin 2) Warren, Josh
3) Higgins, Lane 4) Leblanc, Nicco
4 Douglas County High School 'A' 1:30.16 2 5
1) Brown, Daniel 2) Rilinger, Trenton
3) Newsome, Austin 4) Smith, Trey
5 Arvada West High School 'A' 1:30.24 2 4
1) Rios, Tristan 2) Howes, Cole
3) Makatura, Donte 4) Lewis, Casey
6 Denver South High School 'A' 1:30.62 3 3
1) Poole, Surae 2) Taylor, Rayshawn
3) Weah, Saybechee 4) Wright, Malcolm
7 Cherry Creek High School 'A' 1:30.90 3 2
8 Littleton High School 'A' 1:31.79 2 1
9 Arapahoe High School 'A' 1:32.24 2
1) McDaniel, Luke 2) Lienemann, Austin
3) Merkel, David 4) Daldegan, Bryan
10 Heritage High School 'A' 1:32.62 2
1) Yorgov, Vasko 2) Porter, Austin
3) Ornelas, Tomas 4) Johnson, Mitch
11 Overland High School 'A' 1:32.80 3
12 Columbine High School 'A' 1:33.23 2
13 Pueblo County High School 'A' 1:33.88 1
1) Crane, Michael 2) Ruybal, Isaac
3) Lanier, Lane 4) Impson, Nathan
14 Rock Canyon High School 'A' 1:34.64 1
1) Kane, Alex 2) Ransome, Bradley
3) Petterle, Jacob 4) Rimer, Kyle
15 Bear Creek High School 'A' 1:34.96 1
1) Boone, Andrew 2) Bridget, Jason
3) Cervantes, Felipe 4) Hart, Johnathan
16 Denver East High School 'A' 1:35.06 3
1) Whitaker, Jordan 2) Minor, Robbie
3) Cradle, Najajuan 4) Fine, Gabriel
17 Dakota Ridge High School 'A' 1:35.32 1
1) Dufficy, Kevin 2) Deleon, Michael
3) Lujan, Jeremy 4) MacDonald, Ian
18 George Washington High School 'A' 1:35.94 1
19 Chaparral High School 'A' 1:37.36 1
20 Lewis-Palmer High School 'A' 1:39.42 1
21 Abraham Lincoln High School 'A' 1:45.78 1
-- Grandview High School 'A' DQ 3
1) DeCarlo, Garrett 2) Hill, Gabe
3) Kopel, Sean 4) Lang, Isaiah
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 ThunderRidge High School 'A' 3:20.89 3 10
1) Higgins, Lane 2) Hines, Sam
3) Fajfer, Austin 4) Leblanc, Nicco
2 Cherry Creek High School 'A' 3:20.99 3 8
3 Denver South High School 'A' 3:25.65 3 6
1) Taylor, Rayshawn 2) Vasquez, Joseph
3) Weah, Saybechee 4) Wright, Malcolm
4 Littleton High School 'A' 3:25.87 3 5
5 Arapahoe High School 'A' 3:28.48 2 4
1) Lienemann, Austin 2) Merkel, David
3) McDaniel, Luke 4) Daldegan, Bryan
6 Rock Canyon High School 'A' 3:29.12 2 3
1) Rimer, Kyle 2) Lyle, Keane
3) Zahorik, Luke 4) Petterle, Jacob
7 Chaparral High School 'A' 3:29.13 3 2
8 Grandview High School 'A' 3:30.36 3 1
1) Ferguson, Nick 2) Kopel, Sean
3) Martinez, Beau 4) Lang, Isaiah
9 Overland High School 'A' 3:30.94 2
10 Smoky Hill High School 'A' 3:32.57 3
11 Lewis-Palmer High School 'A' 3:33.02 3
12 Pueblo County High School 'A' 3:40.42 2
1) Crane, Michael 2) Ruybal, Isaac
3) Hernandez, Dyllan 4) Lanier, Lane
13 Mullen High School 'A' 3:41.60 1
1) Mahre, Sean 2) Manning, Ryan
3) Miller, Elijah 4) Van Horn, Nick
14 Bear Creek High School 'A' 3:44.06 1
1) Arnold, Trevaun 2) Hughes, Jackson
3) Izmirian, Matt 4) Zarate, Issac
15 Columbine High School 'A' 3:49.76 2
16 George Washington High School 'A' 3:56.98 1
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cherry Creek High School 'A' 8:00.93 10
2 ThunderRidge High School 'A' 8:03.47 8
3 Smoky Hill High School 'A' 8:05.58 6
1) Ali, Gemal 2) Anthony, Michael
3) Geday, Simon 4) Yount, Blake
4 Rock Canyon High School 'A' 8:09.69 5
1) Skoglund, Connor 2) Lyle, Keane
3) Bisesi, Paul 4) Blackburn, Jacob
5 Arapahoe High School 'A' 8:10.74 4
1) Lipski, Nicholas 2) TeKolste, Ryan
3) Moore, Nicholas 4) Stockdill, Ian
6 Poudre High School 'A' 8:19.30 3
1) Daknis, Will 2) Raymond, Henry
3) Robinson, Justin 4) Hooker, Zach
7 Douglas County High School 'A' 8:21.01 2
1) Sarabia, Alexander 2) McDowell, Louis
3) Ketron, Tyler 4) Smith, Kendal
8 Lewis-Palmer High School 'A' 8:28.48 1
9 Chaparral High School 'A' 8:35.08
10 Grandview High School 'A' 8:40.94
1) Abele, Grayson 2) Norton, Mick
3) Vallin, Tyler 4) Voss, Michael
11 Denver South High School 'A' 9:14.77
1) Alem, Yohanes 2) Bundy, Keegan
3) Ridley, August 4) Asmelash, Yared
12 Chatfield High School 'A' 9:33.40
13 Pueblo County High School 'A' 9:51.51
1) Chavez, Terren 2) Mooring, Mason
3) Hernandez, Miguel 4) Wills, Zach
14 Abraham Lincoln High School 'A' 10:22.77
1) Delgado, Amado 2) Guerrero, Jose
3) Herrera, Jonathan 4)
Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Campbell, Austin Regis Jesuit J6-04.00 10
2 Lamb, Jack Rock Canyon J6-02.00 8
3 Haines, Grant Chatfield Hi J6-00.00 6
4 Gibbs, Josh Bear Creek H J5-10.00 5
5 Petry, Hogan Rock Canyon J5-10.00 4
6 MacDonald, Ian Dakota Ridge J5-10.00 3
7 Halliburton, Alijah Overland Hig J5-08.00
7 Lewis, Marcus George Washi J5-08.00
7 McNulty, Daniel Arapahoe Hig J5-08.00
7 Wells, Darrien Overland Hig J5-08.00
8 Heinnaman, Carter ThunderRidge J5-08.00 2
9 Ferrin, Cale Dakota Ridge J5-08.00 1
13 Diggins, EiSaan George Washi 5-06.00
13 MacNabb, Thomas Lewis-Palmer 5-06.00
13 Ahrens, Topher Douglas Coun 5-06.00
-- Impson, Nathan Pueblo Count NH
-- Basham, Fisher Regis Jesuit NH
-- Svehla, Brody Poudre High NH
-- Yokem, Trent Poudre High NH
-- Arnold, Trevaun Bear Creek H NH
-- Anderson, Danny Arapahoe Hig NH
-- Reiter, Darius Chatfield Hi NH
-- Schley, Thomas Chaparral Hi NH
-- Obinnah, Uche Grandview Hi NH
-- Sibley, Jalyn Harrison Hig NH
-- Mccray, Michael Douglas Coun NH
-- Kennedy, Rayshawn Denver South NH
-- Taylor, Emory Columbine Hi NH
-- Starkey, Matthew Columbine Hi NH
-- Dumas-Peterson, Turner Denver South NH
-- Ward, Spencer Lewis-Palmer NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ellis, Nolan Chaparral Hi J14-04.00 10
2 Johnson, Olabisi Bear Creek H J13-04.00 8
3 Giglio, Joseph ThunderRidge J13-04.00 6
4 Holt, Tesfai Smoky Hill H J13-04.00 5
5 Casner, Andrew Grandview Hi J12-10.00 4
6 Trumpore, Michael Chatfield Hi J12-04.00 3
7 Lewis, Jason Regis Jesuit J12-04.00 2
8 Van Horn, Nick Mullen High J12-04.00 1
9 Ladd, Brian Cherry Creek J12-04.00 0.50
9 Johnson, Ezekiel ThunderRidge J12-04.00 0.50
11 Roberts, Connor Cherry Creek 11-10.00
12 Butte, Davis Chaparral Hi 11-04.00
12 Koucherik, Mike Heritage Hig 11-04.00
12 Treihaft, Andrew Cherry Creek 11-04.00
15 Brown, Daniel Douglas Coun 10-10.00
15 Kim, Jonathan Grandview Hi 10-10.00
17 Stroup, Anthony Littleton Hi 10-04.00
17 McCarty, Luke Rock Canyon 10-04.00
17 Strothers, Kyle Lewis-Palmer 10-04.00
-- Adkins, Zach Pueblo Count NH
-- Hinkle, Zach Pueblo Count NH
-- Edwards, D'Ante Smoky Hill H NH
-- Borner, Colin Rock Canyon NH
-- Leduc, Joseph Chatfield Hi NH
-- Dalton, Michael Bear Creek H NH
-- Smith, Nathanael Douglas Coun NH
-- Ray, Zachary Arapahoe Hig NH
-- Urmann, Corbin Arapahoe Hig NH
-- Febvre, Louis Poudre High NH
-- Schmid, Eric Poudre High NH
-- Lucas, Otto Heritage Hig NH
-- Ogilvie, Hugo Littleton Hi NH
Boys Long Jump
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Campbell, Austin Regis Jesuit 21-09.25q 0.1
2 Graham, Jaeden Cherry Creek 21-05.25q 3.5
3 Norris, Nathanael Douglas Coun 21-05.00q 3.0
4 McDondle, Bernard Columbine Hi 21-03.00q 1.2
5 Riza, Fardian Chatfield Hi 21-00.00q 0.4
6 Randolph, To'mas Bear Creek H 20-09.25q 2.4
6 Smith, Jr Grandview Hi 20-09.25q 0.3
8 Smith, Nathanael Douglas Coun 20-07.75q 1.2
9 Lanier, Lane Pueblo Count 20-06.25q 0.1
10 Lowry, Jake Columbine Hi 20-06.00 1.8
11 Sheek, Tyler Chaparral Hi 20-04.00 2.7
12 Cornell, Ryan Regis Jesuit 20-03.50 2.1
13 Dalton, Michael Bear Creek H 20-00.25 2.4
14 Gish, Nathan Poudre High 20-00.00 2.7
15 McDaniel, Luke Arapahoe Hig 19-10.25 1.6
16 Lindsay, Marcus Denver South 19-10.00 0.3
17 Lammers, Taylor Chatfield Hi 19-09.25 0.5
18 Graves, Darius Harrison Hig 19-09.00 0.4
19 Logan, Jordan Overland Hig 19-07.50 0.1
20 Craft, Javier Cherry Creek 19-07.25 0.1
21 Daniels, Eric Grandview Hi 19-06.50 3.0
22 Peterson, Gregg ThunderRidge 19-02.00 0.2
23 O'Hara, Vaughn George Washi 18-09.00 3.0
24 Schaefer, Henry Arapahoe Hig 18-08.25 1.3
25 Faison, Mangei Smoky Hill H 18-06.00 0.3
26 Nault, Bryce ThunderRidge 18-05.50 1.6
27 Garcia, Sam Harrison Hig 18-04.50 2.9
28 Sugg, Colin Heritage Hig 18-03.50 1.2
29 Kane, Austin Dakota Ridge 18-02.25 1.7
30 Evans, Bryan George Washi 18-02.00 1.6
31 Rhodes, Jake Chaparral Hi 18-01.50 1.6
32 Kennedy, Rayshawn Denver South 18-00.75 4.7
33 Mascolo, Eric Littleton Hi 18-00.50 1.0
34 Ellis, Brad Lewis-Palmer 17-11.00 1.4
35 Hudson, Brenden Denver East 17-10.50 3.0
36 Sanford, Isiah Smoky Hill H 17-10.00 1.6
37 Schnebeck, Luke Rock Canyon 17-08.75 1.3
-- Ward, Spencer Lewis-Palmer ND NWI
-- Whitaker, Jordan Denver East ND NWI
-- McConnell, Bobby Dakota Ridge ND NWI
-- Smith, Andrew Littleton Hi ND NWI
-- Johnson, Jamal Overland Hig ND NWI
-- Keys, Troy Pueblo Count ND NWI
-- Susalski, Jess Rock Canyon ND NWI
-- Jones, James Mullen High ND NWI
Boys Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Smith, Jr Grandview Hi 22-03.00 0.1 10
2 Randolph, To'mas Bear Creek H 21-10.50 0.5 8
3 Campbell, Austin Regis Jesuit 21-09.25 0.1 6
4 Graham, Jaeden Cherry Creek 21-06.00 0.1 5
5 Norris, Nathanael Douglas Coun 21-05.00 3.0 4
6 McDondle, Bernard Columbine Hi 21-03.00 1.2 3
7 Riza, Fardian Chatfield Hi 21-00.00 0.4 2
8 Smith, Nathanael Douglas Coun 20-07.75 1.2 1
9 Lanier, Lane Pueblo Count 20-06.25 0.1
Boys Triple Jump
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Smith, Jr Grandview Hi 43-06.00q -1.2
2 Solomon, Rayvon Regis Jesuit 43-04.00q -0.2
3 Norris, Nathanael Douglas Coun 43-01.50q 0.1
4 Smith, Nathanael Douglas Coun 42-00.00q 0.5
5 Tagita, Jakeob Columbine Hi 41-11.00q 0.2
6 Smith, Julian Denver East 41-00.50q 0.1
7 Shinkle, Jacob Chatfield Hi 40-11.00q -0.1
8 Craft, Javier Cherry Creek 40-08.00q -1.8
9 Zanier, Brandon Chatfield Hi 40-05.25q 0.1
10 Faison, Mangei Smoky Hill H 40-00.75 -0.1
11 Frauenhoff, Henry D ThunderRidge 39-09.25 -1.4
12 Daniels, Eric Grandview Hi 39-05.25 0.1
13 MacNabb, Thomas Lewis-Palmer 39-01.00 -0.8
14 Sanford, Isiah Smoky Hill H 38-11.50 0.3
15 Frangella, Taylor Chaparral Hi 38-05.50 -0.4
15 Pulver, Chase Columbine Hi 38-05.50 0.1
17 Sibley, Jalyn Harrison Hig 38-05.25 -0.3
18 Arnold, Trevaun Bear Creek H 38-04.75 0.1
19 Garcia, Sam Harrison Hig 38-01.75 0.1
19 Lewis, Jason Regis Jesuit 38-01.75 0.1
21 Porter, Austin Heritage Hig 38-01.50 0.1
22 Sheek, Tyler Chaparral Hi 37-10.00 -0.6
23 Kennedy, Rayshawn Denver South 37-08.25 0.1
24 Paylor, Lucas Rock Canyon 37-07.75 0.1
25 Johnston, Caleb ThunderRidge 37-07.50 0.1
26 Schaefer, Henry Arapahoe Hig 37-03.75 0.1
27 Zahorik, Luke Rock Canyon 36-10.25 -1.0
28 Wu, Lu Poudre High 36-06.75 1.9
29 Boone, Andrew Bear Creek H 36-06.50 0.1
-- Johnson, Jamal Overland Hig ND NWI
-- Ricks, DaeVion Overland Hig ND NWI
-- Hilbert, Justin Dakota Ridge ND NWI
-- Gordon, Jeremiah Dakota Ridge ND NWI
-- Steiner, Marcus Denver South ND NWI
-- Haas, Ray Arapahoe Hig ND NWI
-- Johnson, Craig Cherry Creek ND NWI
-- Mascolo, Eric Littleton Hi ND NWI
-- Baroni, Hayden Lewis-Palmer ND NWI
-- Smith, Andrew Littleton Hi ND NWI
-- Cousar, Nathaniel George Washi ND NWI
-- O'Hara, Vaughn George Washi ND NWI
Boys Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Smith, Jr Grandview Hi 43-06.00 -1.2 10
2 Solomon, Rayvon Regis Jesuit 43-04.00 0.1 8
3 Norris, Nathanael Douglas Coun 43-01.50 -0.5 6
4 Smith, Nathanael Douglas Coun 42-00.00 0.5 5
5 Tagita, Jakeob Columbine Hi 41-11.00 0.2 4
6 Smith, Julian Denver East 41-00.50 0.1 3
7 Shinkle, Jacob Chatfield Hi 40-11.00 -0.1 2
8 Craft, Javier Cherry Creek 40-08.00 -1.8 1
9 Zanier, Brandon Chatfield Hi 40-05.25 0.1
Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
-- Roper, Aj Overland Hig SCR
1 Jacobs, Blake ThunderRidge 53-08.00q
2 Strauch, Cj Grandview Hi 53-03.00q
3 Parker, James Cherry Creek 49-05.50q
4 Lewis, Eric Smoky Hill H 48-09.00q
5 Helm, Parker Cherry Creek 48-06.00q
6 Pino, Aron Littleton Hi 47-01.50q
7 Talbert, Isaiah Grandview Hi 46-09.50q
8 Martinez, Cameron Heritage Hig 45-09.00q
9 Umu, Frank Heritage Hig 44-10.00q
10 Bustam, Joseph Columbine Hi 44-09.00
11 Martin, Roland RJ Chaparral Hi 44-07.50
12 Baker, Mike Littleton Hi 43-03.50
13 Lee, Joseph Bear Creek H 42-04.00
14 Delaney, Christian Arapahoe Hig 42-01.00
15 Johnston, Cody ThunderRidge 41-03.50
16 Bello, Anthony Bear Creek H 40-04.00
17 Johnson, Terrell Mullen High 40-00.00
18 King, Benjamin Rock Canyon 39-10.00
19 Bain, Tom Regis Jesuit 39-02.00
20 Anderson, Logan Columbine Hi 39-01.00
20 Leary, Keenan Arvada West 39-01.00
22 Glenn, Nick Arvada West 38-06.00
23 Faison, Mangei Smoky Hill H 38-05.00
24 Condill, Jacob Chaparral Hi 38-04.00
25 Gaiter, Matthew Chatfield Hi 37-11.50
26 Golencer, Matt Mullen High 37-02.00
27 Ellis, Brad Lewis-Palmer 36-07.00
28 Briggs, Cj Douglas Coun 36-05.00
28 Meyers, Dillon Dakota Ridge 36-05.00
28 King, Adrian George Washi 36-05.00
31 White, Sam Rock Canyon 36-04.00
32 Demgen, Derick Dakota Ridge 35-01.00
33 Summers, Zachiry Douglas Coun 33-10.50
34 Marizza, Ryan Arapahoe Hig 33-09.00
35 Hlopak, Zac Regis Jesuit 31-08.50
36 Soto, Juan Denver South 30-03.00
37 Bartley, Yared George Washi 29-04.00
38 Rivas, Ivan Abraham Linc 26-09.00
39 Warner, Samuel Lewis-Palmer 3-09.50
-- Roselli, Joey Chatfield Hi ND
-- Chavez, Nick Denver East ND
-- Albright, Rj Abraham Linc ND
-- Suttle, Nehemiah Overland Hig ND
-- Sanchez, Alex Harrison Hig ND
-- Terroade, Ravon Denver East ND
-- Mabany, Potros Denver South ND
Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jacobs, Blake ThunderRidge 53-08.00 10
2 Strauch, Cj Grandview Hi 53-03.00 8
3 Parker, James Cherry Creek 49-05.50 6
4 Lewis, Eric Smoky Hill H 48-09.00 5
5 Helm, Parker Cherry Creek 48-06.00 4
6 Pino, Aron Littleton Hi 47-01.50 3
7 Talbert, Isaiah Grandview Hi 46-09.50 2
8 Martinez, Cameron Heritage Hig 45-09.00 1
Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Cooper, Stanford Cherry Creek 159-08q
2 Jacobs, Blake ThunderRidge 150-01.50q
3 Roselli, Joey Chatfield Hi 146-11q
4 Parker, James Cherry Creek 144-03.50q
5 Helm, Parker Cherry Creek 139-06q
6 Gardner, Weston Heritage Hig 133-09.50q
7 Condill, Jacob Chaparral Hi 133-01q
8 Strauch, Cj Grandview Hi 128-03q
9 Beall, Ben Rock Canyon 126-06.50q
10 Leary, Keenan Arvada West 123-07.50
11 Delaney, Christian Arapahoe Hig 123-01
12 Hanson, Benjamin Arapahoe Hig 121-09.50
13 Pino, Aron Littleton Hi 119-02.50
14 Anderson, Logan Columbine Hi 117-11.50
15 Lewis, Eric Smoky Hill H 115-04.50
16 Johnston, Cody ThunderRidge 114-06
17 Umu, Frank Heritage Hig 113-03
18 Gaiter, Matthew Chatfield Hi 112-07
19 Cohn, Joshua Dakota Ridge 111-06
20 Froome, Adail Arvada West 110-07
21 Faison, Mangei Smoky Hill H 110-06.50
22 Abrashoff, Alec Dakota Ridge 109-07
23 Briggs, Cj Douglas Coun 109-03
24 Zarrella, Dominic Bear Creek H 108-08
25 Talbert, Isaiah Grandview Hi 108-00
26 Maher, Blake Regis Jesuit 107-02
27 Bain, Tom Regis Jesuit 107-01
28 Richardson, Cody Littleton Hi 106-03
29 Sanchez, Alex Harrison Hig 105-09
30 Michael, Alex Chaparral Hi 105-04.50
31 Golencer, Matt Mullen High 104-01
32 Warner, Samuel Lewis-Palmer 103-06
33 Ellis, Brad Lewis-Palmer 101-01
34 Phegley, Tristan Columbine Hi 95-01
35 Smith, Seth Bear Creek H 89-07
36 Rincon, Donavon Pueblo Count 85-04
37 Johnson, Terrell Mullen High 81-04
38 Simmons, Lavelle George Washi 80-10
39 Rivas, Ivan Abraham Linc 75-09
40 Soto, Eduardo Denver South 72-10
41 Trujillo, Antonio Abraham Linc 49-10
-- Benson, Parker Rock Canyon ND
-- Summers, Zachiry Douglas Coun ND
-- Terroade, Ravon Denver East ND
-- Willits, Keenan Pueblo Count ND
-- Chavez, Nick Denver East ND
-- Bartley, Yared George Washi ND
-- Mabany, Potros Denver South ND
Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cooper, Stanford Cherry Creek 159-08 10
2 Jacobs, Blake ThunderRidge 150-01.50 8
3 Roselli, Joey Chatfield Hi 146-11 6
4 Parker, James Cherry Creek 144-03.50 5
5 Helm, Parker Cherry Creek 139-06 4
6 Gardner, Weston Heritage Hig 133-09.50 3
7 Condill, Jacob Chaparral Hi 133-01 2
8 Strauch, Cj Grandview Hi 128-03 1
9 Beall, Ben Rock Canyon 126-06.50
Mixed 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hayes, Garrison M Unattached 14.78 1.0 10
2 Southall, Tom M Unattached 15.08 1.0 8
Mixed 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hayes, Garrison M Unattached 32.07 -0.5
2 Gates, Lauren W Unattached 38.76 -0.5
Girls 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Onyenwere, Michaela Grandview Hi 12.10q 0.1 6
2 Ries, Chyna Denver East 12.23q -0.1 5
3 Wilson, Lettia Grandview Hi 12.41q -0.4 4
4 Guy, Jalynn Harrison Hig 12.70q 0.1 6
5 Burnett, Makenzie Regis Jesuit 12.76q 0.1 2
6 Gartrell, Tessa Denver East 12.78q -0.4 4
7 Cito, Savannah Arvada West 12.80q 0.1 1
8 Smith, Jerriem George Washi 12.81q -0.1 5
9 Knox, Olivia Regis Jesuit 12.85 0.1 3
10 Newberry, Caleigh Rock Canyon 12.98 0.1 2
11 Allen, Tyler Overland Hig 12.99 -0.1 5
12 Jennings, Aueron Chaparral Hi 13.06 -0.4 4
13 Perry, Olivia Chaparral Hi 13.14 0.1 1
14 Briggs, Aliyah George Washi 13.24 0.1 3
15 Bicket, Alexandra Chatfield Hi 13.31 0.1 3
16 Spahic, Lamija Overland Hig 13.31 0.1 2
17 Reining, Jazmyne Bear Creek H 13.39 0.1 6
18 Mercado, Savannah Poudre High 13.48 0.1 3
19 Smith, Maddi Lewis-Palmer 13.51 0.1 1
20 Cavazos, Amelia Arapahoe Hig 13.52 0.1 6
21 Char, Erin Arapahoe Hig 13.53 -0.1 5
22 Marti, Lauren ThunderRidge 13.57 -0.4 4
23 Moscoso, Kaylee Bear Creek H 13.66 0.1 6
24 Portee, Armanni Denver South 13.78 0.1 2
25 Salvia, Alexandra Columbine Hi 13.85 0.1 3
26 Deffenbaugh, Melia Dakota Ridge 13.87 -0.1 5
27 Labonde, Susannah Cherry Creek 13.88 0.1 2
28 Rose, Kristie Douglas Coun 13.91 0.1 3
29 Rifkin, Jamie Cherry Creek 13.95 0.1 3
30 Humann, Cassandra Chatfield Hi 14.18 -0.4 4
31 Knutson, Astrida Littleton Hi 14.31 0.1 2
32 Xu, Ariea Rock Canyon 14.31 0.1 6
33 Landis, Erika Pueblo Count 14.46 -0.1 5
34 Soumah, Oumou Denver South 14.48 0.1 6
35 Musso, Brittany Pueblo Count 14.55 -0.4 4
36 Young, Lindsay Lewis-Palmer 14.55 0.1 1
37 McCann, Alena Smoky Hill H 14.57 -0.1 5
38 Miller, Jordon Smoky Hill H 14.62 0.1 2
39 McBride, Destiny Harrison Hig 15.11 -0.4 4
40 Santa Maria, Ivon Abraham Linc 15.99 0.1 2
41 Diaz-Espinoza, Lidia Abraham Linc 17.30 0.1 3
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ries, Chyna Denver East 11.76 1.7 10
2 Onyenwere, Michaela Grandview Hi 11.77 1.7 8
3 Wilson, Lettia Grandview Hi 12.28 1.7 6
4 Burnett, Makenzie Regis Jesuit 12.55 1.7 5
5 Gartrell, Tessa Denver East 12.62 1.7 4
6 Guy, Jalynn Harrison Hig 12.72 1.7 3
7 Smith, Jerriem George Washi 12.92 1.7 2
Girls 200 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Birch, Damajahnee Denver East 24.69q 1.7 3
2 Montgomery, Nicole Lewis-Palmer 24.72q 0.1 5
3 Miller, Ashley Cherry Creek 24.91q 0.5 4
4 Burnett, Makenzie Regis Jesuit 25.59q 1.0 1
5 Evans, Alyssa Harrison Hig 25.60q 2.6 2
6 Hall, Julia Arapahoe Hig 25.68q 1.7 3
7 Oancia, Sarah Mullen High 25.70q 1.0 1
8 Petties, Dallas ThunderRidge 25.76q 1.7 3
9 Cade, Sierra Grandview Hi 26.25 0.5 4
10 Smith, Jerriem George Washi 26.50 0.4 6
11 Knox, Olivia Regis Jesuit 26.53 2.6 2
12 Jennings, Aueron Chaparral Hi 26.67 0.5 4
13 Kelly, Erica Rock Canyon 27.11 1.0 1
14 Reining, Jazmyne Bear Creek H 27.12 0.5 4
15 Marti, Lauren ThunderRidge 27.30 1.0 1
16 Gonzalez, Vanessa Dakota Ridge 27.68 0.1 5
17 Dean, Mayleen Douglas Coun 27.85 1.0 1
18 Jalilfar, Hedyieh Rock Canyon 27.94 0.4 6
19 Bedu-Annan, Erica Grandview Hi 28.00 2.6 2
20 Smith, Maddi Lewis-Palmer 28.05 2.6 2
21 Archibald, Nicole Douglas Coun 28.14 1.7 3
22 Stateler, Laura Mullen High 28.46 0.1 5
23 Seres, Dora Cherry Creek 28.47 1.7 3
24 Reed, Franchesca Overland Hig 28.63 1.7 3
25 Leith, Allyson Littleton Hi 28.65 2.6 2
26 Lopes, Keisha Smoky Hill H 28.78 0.4 6
27 Jones, Breanna Arapahoe Hig 28.87 2.6 2
28 Wright, Daijah Smoky Hill H 29.02 0.1 5
29 Gandy, Achaya Denver South 29.32 0.1 5
30 Roth, Talia Heritage Hig 29.45 1.0 1
31 Martin, Angelina Chatfield Hi 30.22 2.6 2
32 Peterson, Kira Chatfield Hi 30.31 0.1 5
33 Wall, Angelica Pueblo Count 30.80 1.7 3
34 Garrison, Lena Pueblo Count 30.84 0.4 6
35 McBride, Destiny Harrison Hig 31.73 1.7 3
36 Deffenbaugh, Melia Dakota Ridge 31.87 0.5 4
37 Santa Maria, Ivon Abraham Linc 32.97 1.0 1
38 Diaz-Espinoza, Lidia Abraham Linc 37.72 2.6 2
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Montgomery, Nicole Lewis-Palmer 24.61 +0.0 10
2 Birch, Damajahnee Denver East 24.86 +0.0 8
3 Evans, Alyssa Harrison Hig 25.33 +0.0 6
4 Hall, Julia Arapahoe Hig 25.65 +0.0 5
5 Burnett, Makenzie Regis Jesuit 25.92 +0.0 4
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Montgomery, Nicole Lewis-Palmer 54.01 5 10
2 Hardarson, Rosa Littleton Hi 57.96 5 8
3 Clausell, Nakiya Denver East 58.71 5 6
4 Schmidt, Victoria ThunderRidge 59.51 5 5
5 Spahic, Lamija Overland Hig 1:00.57 5 4
6 Rhodes, Cassidy Cherry Creek 1:00.84 5 3
7 Venette, Megan Cherry Creek 1:01.39 5 2
8 Hill, Megan George Washi 1:01.89 4 1
9 Ochs, Alyson Arvada West 1:02.62 4
10 Hill, Sara George Washi 1:04.09 3
11 Leonard, Elise Arapahoe Hig 1:04.37 2
12 Hines-Ike, Kira Heritage Hig 1:04.44 3
13 Winkler, Molly Bear Creek H 1:05.21 1
14 Michelson, Mikayla ThunderRidge 1:05.22 3
15 Wilkerson, Carina Dakota Ridge 1:05.42 3
16 Carew, Lauren Chaparral Hi 1:05.65 3
17 Hunt, Delaney Poudre High 1:06.33 1
18 Duryea, Taylor Arapahoe Hig 1:06.40 2
19 Roth, Talia Heritage Hig 1:06.52 1
20 Vander Leest, Mali Littleton Hi 1:06.92 2
21 Garrison, Lena Pueblo Count 1:06.95 3
22 Samuel, Evlyn Smoky Hill H 1:07.02 4
23 Barnier, Mellanie Dakota Ridge 1:07.09 3
24 Monroe, Carolyn Rock Canyon 1:07.11 2
25 Anderson, Whitney Chatfield Hi 1:07.48 2
26 Hansen, Kelly Chatfield Hi 1:08.11 1
27 Weingart, Abigail Lewis-Palmer 1:08.37 1
28 Lanker, Natalie Regis Jesuit 1:08.95 3
29 Richards, Mauri Bear Creek H 1:09.48 1
30 Gandy, Achaya Denver South 1:10.40 2
31 Marlin, Izabella Denver South 1:10.94 2
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hart, Kamryn ThunderRidge 2:15.58 3 10
2 Atwell, Emma ThunderRidge 2:18.23 3 8
3 Swartz, Lisa Cherry Creek 2:18.88 3 6
4 Plank, Carrie Cherry Creek 2:20.04 3 5
5 Markusch, Lillian Cherry Creek 2:21.57 3 4
6 Ross, Sylvana Grandview Hi 2:24.96 3 3
7 Jezier, Jamie Smoky Hill H 2:25.80 3 2
8 Smith, Maddy Columbine Hi 2:26.30 3 1
9 Hardarson, Rosa Littleton Hi 2:26.38 3
10 Middleton, Mandee Arapahoe Hig 2:27.30 2
11 Potts, Kaitlin Heritage Hig 2:27.35 3
12 Rothrock, Elizabeth Littleton Hi 2:28.23 2
13 Peterson, Macy Rock Canyon 2:29.28 2
14 Vallin, Kayla Grandview Hi 2:30.04 2
15 Benninger, Finlay Chatfield Hi 2:30.54 2
16 Keech, Karsen Douglas Coun 2:30.98 2
17 Depinto, Ciara Chaparral Hi 2:32.04 3
18 Dreyfuss, Lane Rock Canyon 2:32.33 2
19 Arbess, Olivia Denver East 2:33.26 2
20 Frederick, Shayla Regis Jesuit 2:34.36 1
21 Eoff, Julie Smoky Hill H 2:34.94 2
22 Taylor, Rachel Columbine Hi 2:35.62 2
23 Wolff, Emily Arapahoe Hig 2:37.12 3
24 Anderson, Shea Poudre High 2:37.80 2
25 McCulley, Lauren Dakota Ridge 2:39.77 2
26 Child, Courtney Lewis-Palmer 2:43.30 1
27 Craig, Morgan Denver South 2:43.85 1
28 Nunez, Idalee Abraham Linc 2:46.59 1
29 Roush, Monroe George Washi 2:48.28 1
30 Holgard, Dakota Bear Creek H 2:51.16 1
31 Kuehster, Louise Douglas Coun 2:52.06 2
32 Burdick, Haleigh Lewis-Palmer 2:52.91 1
33 Stevens, Allison Dakota Ridge 2:53.18 1
34 Daily, McKenna Denver East 2:54.43 1
35 Ortiz, Sarah Mullen High 2:55.07 2
36 Stanley, Julie Bear Creek H 3:01.37 1
Girls 1600 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Andrie, Chloe Smoky Hill H 5:27.96 2 10
2 Quistorff, Solana Douglas Coun 5:30.08 2 8
3 Cutter, Emily Cherry Creek 5:38.53 2 6
4 Kelso, Katherine Regis Jesuit 5:42.67 2 5
5 Dinges, Sierra ThunderRidge 5:44.06 2 4
6 Giesen, Nicole Heritage Hig 5:48.70 2 3
7 Sanelli, Lexi Chaparral Hi 5:50.02 1 2
8 Van Leeuwen, Magda Littleton Hi 5:50.86 2 1
9 Arbuckle, Chloe Rock Canyon 5:51.88 2
10 Arbess, Olivia Denver East 5:53.97 2
11 Nguyen, Linda Bear Creek H 5:54.65 1
12 Marshall, Isabella Denver East 5:56.96 2
13 Castro, Erika Chaparral Hi 5:59.77 1
14 Nunez, Idalee Abraham Linc 6:01.06 1
15 Wenham, Megan ThunderRidge 6:01.43 1
16 Humphries, Holly Douglas Coun 6:02.57 1
17 Wilkerson, Celina Dakota Ridge 6:03.53 1
18 Fatica, Lesley Smoky Hill H 6:05.10 2
19 Woodward, Kayla Bear Creek H 6:09.12 2
20 Petersen, Erica Arapahoe Hig 6:11.95 1
21 Crozier, Natalie Chatfield Hi 6:23.93 1
22 Beirne, Catie Regis Jesuit 6:28.29 1
23 Robinson, Lindsay Grandview Hi 6:31.80 1
24 Wagner, Erika Chatfield Hi 6:33.19 1
25 Jump, Camille Denver South 6:53.26 1
26 Purkey, Dakota Pueblo Count 6:58.75 1
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Colter, Jordyn Cherry Creek 11:29.17 10
2 Vitella, Julia Regis Jesuit 11:47.29 8
3 Johannes, Emmah Smoky Hill H 12:10.75 6
4 Feehan, Hannah Regis Jesuit 12:13.38 5
5 Cobb, Noelle Columbine Hi 12:22.03 4
6 Lautenbach, Shelley Arapahoe Hig 12:32.82 3
7 Janedis, Allison Rock Canyon 12:52.09 2
8 Girardeau, Claire Cherry Creek 12:54.83 1
9 Cohan, Paula Arapahoe Hig 13:16.32
10 Vathanavarin, Molly ThunderRidge 13:21.95
11 Brown, Haley Douglas Coun 13:27.33
12 Natvig, Hailey Rock Canyon 13:27.40
13 Cassell, Morgan Heritage Hig 13:35.47
14 Sargent, Brianna Bear Creek H 13:35.97
15 Oglesby, Abigail Chatfield Hi 13:51.64
16 Writebol, Emily Chaparral Hi 14:39.84
Girls 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Paul, Carly Poudre High 14.83q 1.5 4
2 Cumber, Karli Grandview Hi 15.01q 0.1 3
3 Pettaway, Rhyan Rock Canyon 15.20q 2.1 2
4 Zurn, Cassidy ThunderRidge 15.70q 1.2 1
5 Smith, T'Ana George Washi 15.74q 1.2 1
6 Lanskey, Jenna Chaparral Hi 16.10q 2.1 2
7 Morgan, Hali Denver East 16.55q 0.1 3
8 Petropulos, Tirzah Lewis-Palmer 16.80q 1.5 4
9 Brown, Kennede Grandview Hi 16.83 1.5 4
10 Parish, Sophia Rock Canyon 17.23 2.1 2
11 Hinton, Michaela Overland Hig 17.47 1.2 1
12 Ruel, Jensen Douglas Coun 17.76 0.1 3
13 Bohney, Sarah Heritage Hig 17.93 1.2 1
14 McCollum, Jessica Cherry Creek 18.16 1.5 4
15 Finn, Kelly Regis Jesuit 18.20 2.1 2
16 Rowland, Alexis Denver South 18.33 0.1 3
17 Ewalt, Addie Bear Creek H 18.43 0.1 3
18 Vigil, Sammie Smoky Hill H 18.52 2.1 2
19 Frostholm, Julia Cherry Creek 18.53 2.1 2
20 Frederick, Shayla Regis Jesuit 18.70 0.1 3
21 Greenlee, Sage Poudre High 18.70 1.2 1
22 Hammerschmidt, Jordan ThunderRidge 19.10 0.1 3
23 Diefenbach, Ashley Chaparral Hi 19.22 1.2 1
24 Martin, Alexandra Littleton Hi 19.57 2.1 2
25 Forsberg, Allison Denver East 19.57 1.5 4
26 Raddetz, Rose Mullen High 19.70 1.2 1
27 Alexander, Mackayla Bear Creek H 19.72 1.5 4
28 Marty, Whitney Columbine Hi 19.95 0.1 3
29 Janke, Amanda Chatfield Hi 20.44 1.2 1
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Cumber, Karli Grandview Hi 14.50 0.1 10
2 Pettaway, Rhyan Rock Canyon 15.43 0.1 8
3 Zurn, Cassidy ThunderRidge 15.57 0.1 6
4 Morgan, Hali Denver East 16.91 0.1 5
5 Petropulos, Tirzah Lewis-Palmer 16.97 0.1 4
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miller, Ashley Cherry Creek 43.22 4 10
2 Doublin, Khayla Denver East 46.05 4 8
3 Zurn, Cassidy ThunderRidge 46.80 4 6
4 Mundy, Nicole Grandview Hi 47.10 4 5
5 Lanskey, Jenna Chaparral Hi 47.27 4 4
6 Cordova, Audrey Heritage Hig 48.49 4 3
7 Boettcher, Lily Arapahoe Hig 48.78 3 2
8 Laird, Sarah Mullen High 49.34 3 1
9 Newberry, Brooklynn Rock Canyon 50.30 3
10 McDonough, Kara ThunderRidge 50.32 3
11 Frostholm, Julia Cherry Creek 50.52 3
12 Gardner, Madison Douglas Coun 51.98 2
13 Ewalt, Addie Bear Creek H 52.16 1
14 Abiakam, Chinasa Denver East 52.19 1
15 Rowland, Alexis Denver South 52.65 3
16 Diefenbach, Ashley Chaparral Hi 52.73 2
17 Vigil, Sammie Smoky Hill H 53.21 2
18 Lincoln, Carlie Douglas Coun 53.73 2
19 Yeager, Lana Smoky Hill H 53.85 2
20 Parish, Sophia Rock Canyon 54.48 2
21 Raddetz, Rose Mullen High 54.55 2
22 Alexander, Mackayla Bear Creek H 57.99 1
23 Lantz, Brandee Harrison Hig 1:00.50 1
24 Karaffa, Kayla Poudre High 1:12.40 3
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Harrison High School 'A' 48.42 3 10
1) Evans, Alyssa 2) Guy, Jalynn
3) Paulk, De'Ajiah 4) Register, Ashley
2 Mullen High School 'A' 49.84 3 8
1) Gabrielson, Anne 2) Oancia, Sarah
3) Stateler, Laura 4) Turner, Kerry
3 Rock Canyon High School 'A' 50.17 3 6
1) Duncan, Dasha 2) Newberry, Caleigh
3) Moore, Kyla 4) Balman, Jayla
4 Chaparral High School 'A' 50.39 3 5
5 Regis Jesuit 'A' 50.94 1 4
6 Heritage High School 'A' 50.97 3 3
1) Serocki, Erin 2) Smith, Morgan
3) LeBlanc, Takyra 4) McGuire, Madalyn
7 Grandview High School 'A' 50.99 2 2
8 Poudre High School 'A' 51.29 3 1
1) Vijayasarathy, Tarah 2) Wockner, Julia
3) Mercado, Savannah 4) Moret, Mia
9 Cherry Creek High School 'A' 51.41 3
1) Hill, Kiera 2) Kuljis, Lucy
3) Kuljis, Madden 4) Seres, Dora
10 Arapahoe High School 'A' 51.56 2
1) Jones, Breanna 2) Cavazos, Amelia
3) Char, Erin 4) Landen, Emma
11 Denver East High School 'A' 51.57 3
1) Parker, Isabella 2) Abiakam, Chinasa
3) Vaiden, Shyane 4) Harris, Jaida
12 Bear Creek High School 'A' 52.23 2
1) Lundquist, Kendall 2) Moscoso, Kaylee
3) Reining, Jazmyne 4) Alexander, Mackayla
13 Chatfield High School 'A' 52.72 2
14 Douglas County High School 'A' 53.55 2
1) Archibald, Nicole 2) Thayer, Alexandra
3) Ruel, Jensen 4) Brown, Alyssa
15 Littleton High School 'A' 53.83 1
16 Arvada West High School 'A' 53.99 2
1) Ochs, Alyson 2) Cito, Savannah
3) Mesch, Miranda 4) Knapp, Ashley
17 Lewis-Palmer High School 'A' 54.04 1
18 Pueblo County High School 'A' 55.06 1
1) Landis, Erika 2) Musso, Brittany
3) Bowman, Caeleigh 4) Pisciotta, Michaella
19 Denver South High School 'A' 55.09 1
1) Portee, Armanni 2) Moore, Madison
3) Soumah, Oumou 4) Asante, Sandra
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grandview High School 'A' 1:41.17 3 10
2 Harrison High School 'A' 1:42.16 3 8
1) Evans, Alyssa 2) Guy, Jalynn
3) Paulk, De'Ajiah 4) Register, Ashley
3 Mullen High School 'A' 1:44.45 3 6
1) Gabrielson, Anne 2) Laird, Sarah
3) Oancia, Sarah 4) Turner, Kerry
4 Rock Canyon High School 'A' 1:44.48 3 5
1) Balman, Jayla 2) Newberry, Caleigh
3) Kelly, Erica 4) Pettaway, Rhyan
5 Poudre High School 'A' 1:45.18 3 4
1) Mercado, Savannah 2) Paul, Carly
3) Steffen, Maddi 4) Wockner, Julia
6 Regis Jesuit 'A' 1:46.19 2 3
7 Denver East High School 'A' 1:47.37 2 2
1) Parker, Isabella 2) Scales, Medina
3) Perry-Mazion, Shakym 4) Gartrell, Tessa
8 Heritage High School 'A' 1:47.82 3 1
1) Smith, Morgan 2) Gaines, Erin
3) LeBlanc, Takyra 4) McGuire, Madalyn
9 Dakota Ridge High School 'A' 1:49.34 2
1) Wilkerson, Carina 2) Barnier, Mellanie
3) Gonzalez, Vanessa 4) Landers, Olivia
10 Lewis-Palmer High School 'A' 1:49.76 3
11 Arvada West High School 'A' 1:50.20 2
1) Ochs, Alyson 2) Mesch, Miranda
3) Knapp, Ashley 4) Cito, Savannah
12 Chatfield High School 'A' 1:50.56 2
13 Chaparral High School 'A' 1:50.72 2
14 Cherry Creek High School 'A' 1:51.53 2
1) Dischler, Anna 2) Gust, Erin
3) Hitt, Lauren 4) Labonde, Susannah
15 Columbine High School 'A' 1:51.98 2
16 Denver South High School 'A' 1:52.07 1
1) Gandy, Achaya 2) Rowland, Alexis
3) Portee, Armanni 4) Soumah, Oumou
17 Arapahoe High School 'A' 1:52.15 1
1) Char, Erin 2) Hodge, Jayla
3) Burnett, Clare 4) Bispham, Stella
18 Douglas County High School 'A' 1:53.68 1
1) Archibald, Nicole 2) Dean, Mayleen
3) Smith, Talie 4) Brown, Alyssa
19 Littleton High School 'A' 1:54.59 1
20 Pueblo County High School 'A' 1:56.62 1
1) Landis, Erika 2) Wall, Angelica
3) Bowman, Caeleigh 4) Pisciotta, Michaella
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 ThunderRidge High School 'A' 4:00.57 3 10
1) Smith, Gabrielle 2) Schmidt, Victoria
3) Petties, Dallas 4) Zurn, Cassidy
2 Cherry Creek High School 'A' 4:00.83 3 8
1) Overstreet, Madi 2) Plank, Carrie
3) Plomondon, Katie 4) Venette, Megan
3 Rock Canyon High School 'A' 4:07.69 3 6
1) Pettaway, Rhyan 2) Balman, Jayla
3) Newberry, Brooklynn 4) Kelly, Rachel
4 Mullen High School 'A' 4:10.97 2 5
1) Case, Jenna 2) Oancia, Sarah
3) Schaefer, Bridget 4) Martinez, Amanda
5 Regis Jesuit 'A' 4:14.89 3 4
6 Grandview High School 'A' 4:16.61 2 3
7 Douglas County High School 'A' 4:22.81 2 2
1) Caskey, Ryah 2) Arndt, Paulette
3) Meclazcke, Karolina 4) Keech, Karsen
8 Heritage High School 'A' 4:26.52 3 1
1) Cordova, Audrey 2) Potts, Kaitlin
3) Roth, Talia 4) LeBlanc, Takyra
9 Chaparral High School 'A' 4:27.58 1
10 Poudre High School 'A' 4:30.80 1
1) Karaffa, Kayla 2) Sherman, Annelise
3) Wewerka, Sydney 4) Hunt, Delaney
11 Bear Creek High School 'A' 4:34.86 1
1) Escudero, Alexandria 2) Holgard, Dakota
3) Richards, Mauri 4) Winkler, Molly
12 Denver East High School 'A' 4:38.51 3
1) Doublin, Khayla 2) Morgan, Hali
3) Forsberg, Allison 4) Gartrell, Tessa
13 Lewis-Palmer High School 'A' 4:54.40 1
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cherry Creek High School 'A' 9:42.85 10
1) Bremner, Samantha 2) Colter, Jordyn
3) Mimmack, Grace 4) Raymond, Anne
2 Rock Canyon High School 'A' 9:53.24 8
1) Balman, Mackenna 2) Arbuckle, Chloe
3) Alcala, Gabby 4) Schneider, Phoebe
3 Arapahoe High School 'A' 9:54.58 6
1) Slack, Sarah 2) Middleton, Mandee
3) Barella, Elaine 4) Wolff, Emily
4 Douglas County High School 'A' 9:55.93 5
1) Quistorff, Solana 2) Meclazcke, Karolina
3) Kuehster, Louise 4) Caskey, Ryah
5 Arvada West High School 'A' 10:02.96 4
1) Wiman, Savannah 2) Porter, Cassandra
3) Kostelecky, Abby 4) Rawe-Thomas, Erin
6 Mullen High School 'A' 10:15.82 3
1) Case, Jenna 2) Chavez, Olivia
3) Martinez, Amanda 4) Schaefer, Bridget
7 Poudre High School 'A' 10:24.78 2
1) Manning, Ellie 2) Rudolph, Marisa
3) Sherman, Annelise 4) Warling, Allysa
8 Chaparral High School 'A' 10:29.07 1
9 Chatfield High School 'A' 10:49.10
10 Lewis-Palmer High School 'A' 11:16.41
Girls 800 Sprint Medley
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Harrison High School 'A' 1:46.42 3 10
1) Evans, Alyssa 2) Guy, Jalynn
3) Paulk, De'Ajiah 4) Register, Ashley
2 Arapahoe High School 'A' 1:50.32 3 8
1) Jones, Breanna 2) Cavazos, Amelia
3) Landen, Emma 4) Hall, Julia
3 Poudre High School 'A' 1:50.70 3 6
1) Mercado, Savannah 2) Steffen, Maddi
3) Wockner, Julia 4) Vijayasarathy, Tarah
4 Chaparral High School 'A' 1:52.64 3 5
5 Cherry Creek High School 'A' 1:52.68 2 4
1) Hill, Kiera 2) Kuljis, Madden
3) Overstreet, Madi 4) Rhodes, Cassidy
6 George Washington High School 'A' 1:53.65 3 3
1) Briggs, Aliyah 2) Smith, Jerriem
3) Hill, Sara 4) Hill, Megan
7 Overland High School 'A' 1:53.93 2 2
8 Littleton High School 'A' 1:54.07 3 1
9 Rock Canyon High School 'A' 1:54.65 2
1) Duncan, Dasha 2) Moore, Kyla
3) Kelly, Erica 4) Kelly, Rachel
10 Heritage High School 'A' 1:54.89 2
1) Serocki, Erin 2) Smith, Morgan
3) LeBlanc, Takyra 4) McGuire, Madalyn
11 Grandview High School 'A' 1:56.69 2
12 Columbine High School 'A' 1:58.53 2
13 Bear Creek High School 'A' 2:00.34 1
1) Lundquist, Kendall 2) Reining, Jazmyne
3) Moscoso, Kaylee 4) Winkler, Molly
14 Regis Jesuit 'A' 2:01.04 3
15 Chatfield High School 'A' 2:02.44 1
16 Pueblo County High School 'A' 2:03.05 1
1) Landis, Erika 2) Musso, Brittany
3) Wall, Angelica 4) Garrison, Lena
17 Denver South High School 'A' 2:03.30 1
1) Moore, Madison 2) Portee, Armanni
3) Gandy, Achaya 4) Soumah, Oumou
Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paul, Carly Poudre High J5-06.00 10
2 Kenney, Jessica Arvada West J5-02.00 8
3 Petties, Dallas ThunderRidge J5-02.00 6
4 Perry, Olivia Chaparral Hi J5-02.00 5
5 Onyenwere, Michaela Grandview Hi J5-00.00 4
6 Wehrli, Piper Columbine Hi J5-00.00 3
7 Wenham, Megan ThunderRidge J5-00.00 2
8 Yeager, Svetlana Smoky Hill H J5-00.00 1
9 Servais, Tori Douglas Coun 4-10.00
9 Rowland, Alexis Denver South 4-10.00
9 Ries, Rylee Lewis-Palmer 4-10.00
9 Steck, Ashley Douglas Coun 4-10.00
9 Landers, Olivia Dakota Ridge 4-10.00
9 Goodman, Clara Rock Canyon 4-10.00
9 Ogunmodede, Tobi Regis Jesuit 4-10.00
16 Petry, Chandler Rock Canyon 4-08.00
16 Greenlee, Sage Poudre High 4-08.00
16 Morris, Amanda Grandview Hi 4-08.00
16 Sweeterman, Lauren Cherry Creek 4-08.00
16 Wilkerson, Carina Dakota Ridge 4-08.00
21 Hodge, Jayla Arapahoe Hig 4-06.00
21 Nazarenus, Jessica Chaparral Hi 4-06.00
21 Mathys, Elena Littleton Hi 4-06.00
21 Thurston, Alex Heritage Hig 4-06.00
21 Cooper, Kathryn Arapahoe Hig 4-06.00
21 Eckert, Lauren Overland Hig 4-06.00
-- Smith, Sadie Columbine Hi NH
-- Akuei, Sarah George Washi NH
-- Reed, Franchesca Overland Hig NH
-- Bain, Billie Regis Jesuit NH
-- Vaiden, Shyane Denver East NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Gabrielle ThunderRidge J11-02.00 10
2 Vasina, Melanie Smoky Hill H J10-02.00 8
3 Paxton, Avery Cherry Creek J9-02.00 5.50
3 McGrath, Meghan Lewis-Palmer J9-02.00 5.50
5 DiPaola, Camille Mullen High J9-02.00 4
6 Steffen, Maddi Poudre High J9-02.00 3
7 Moret, Mia Poudre High J8-08.00 2
8 Teeter, Rachel Rock Canyon J8-08.00 1
9 Erkson, Kaitlyn Grandview Hi 8-02.00
9 Rinerson, Abby Rock Canyon 8-02.00
9 Ellis, Sterlyng Chaparral Hi 8-02.00
9 Scheckel, Chlotille Chaparral Hi 8-02.00
13 Ries, Rylee Lewis-Palmer 7-08.00
13 Borcic, Briana Arapahoe Hig 7-08.00
15 Baye, Martha Grandview Hi 7-02.00
15 Andersen, Bailey Heritage Hig 7-02.00
15 Burris, Amanda Douglas Coun 7-02.00
-- Elson, Mary Kate Regis Jesuit NH
-- Lozano, Erin ThunderRidge NH
-- McCabe, Megan Cherry Creek NH
-- Sexton, Kathryn Douglas Coun NH
-- Bess, Stephanie Arvada West NH
-- Correa, Daniela Regis Jesuit NH
-- Johnson, Sierra Heritage Hig NH
Girls Long Jump
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Ries, Chyna Denver East 20-08.50q 1.3
2 Balman, Jayla Rock Canyon 17-01.00q -2.4
3 Vijayasarathy, Tarah Poudre High 16-07.75q 0.1
4 Doublin, Khayla Denver East 16-06.50q 1.3
5 Register, Ashley Harrison Hig 15-10.00q 0.1
6 McClendon, Jordan George Washi 15-09.50q 0.1
7 Goodman, Clara Rock Canyon 15-09.00q 0.2
8 Paulk, De'Ajiah Harrison Hig 15-07.75q 1.6
9 Slack, Sarah Arapahoe Hig 15-06.25q 1.1
10 Cumber, Karli Grandview Hi 15-04.50 0.1
11 Kacanda, Kaysha Littleton Hi 15-03.00 0.1
12 Stiff, Madison Douglas Coun 15-02.00 -0.1
13 French, Gentry ThunderRidge 15-01.75 0.1
14 Pisciotta, Michaella Pueblo Count 15-00.00 1.7
14 Sells, Tristyn ThunderRidge 15-00.00 0.1
16 Spahic, Lamija Overland Hig 14-11.00 0.1
17 Rifkin, Jamie Cherry Creek 14-10.50 0.1
18 Gehrke, Gianna Heritage Hig 14-06.50 0.1
18 Haas, Maria Arapahoe Hig 14-06.50 0.1
20 Eckert, Lauren Overland Hig 14-03.00 -0.3
21 Landers, Olivia Dakota Ridge 14-02.50 0.1
22 Lopes, Keisha Smoky Hill H 14-02.00 0.1
23 Heth, Cameron Douglas Coun 13-09.75 -0.5
24 Montgomery, Nicole Lewis-Palmer 13-09.50 0.6
25 Anderson, Whitney Chatfield Hi 13-09.00 0.5
26 Baker, Natalie Chaparral Hi 13-08.00 0.1
27 Gholston, Avery Regis Jesuit 13-05.50 1.5
28 Gust, Erin Cherry Creek 13-05.00 0.1
29 Alexander, Mackayla Bear Creek H 13-03.75 0.1
30 Krusko, Edina Bear Creek H 13-03.00 0.2
31 Toma, Yuka Littleton Hi 12-09.00 -0.4
32 Soumah, Oumou Denver South 12-08.00 0.1
33 Miller, Tori Smoky Hill H 11-08.50 0.1
-- Bess, Stephanie Arvada West ND NWI
-- Ogunmodede, Tobi Regis Jesuit ND NWI
-- Kroetch, Erin Chaparral Hi ND NWI
-- Bedu-Annan, Erica Grandview Hi ND NWI
-- Pappas, Sofia Dakota Ridge ND NWI
-- Gandy, Achaya Denver South ND NWI
-- Travis, Reagan Poudre High ND NWI
-- Martinez, Danielle Arvada West ND NWI
-- Meagher, Alexa Heritage Hig ND NWI
-- Fugate, Tylar Lewis-Palmer ND NWI
Girls Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ries, Chyna Denver East 20-08.50 1.3 10
2 Balman, Jayla Rock Canyon 17-01.00 -2.4 8
3 Vijayasarathy, Tarah Poudre High 16-07.75 0.1 6
4 Doublin, Khayla Denver East 16-06.50 1.3 5
5 Register, Ashley Harrison Hig 15-10.00 0.1 4
6 McClendon, Jordan George Washi 15-09.50 0.1 3
7 Goodman, Clara Rock Canyon 15-09.00 0.2 2
8 Paulk, De'Ajiah Harrison Hig 15-07.75 1.6 1
9 Slack, Sarah Arapahoe Hig 15-06.25 1.1
Girls Triple Jump
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Bess, Stephanie Arvada West 37-05.00q -2.2
2 Vijayasarathy, Tarah Poudre High 36-02.25q 0.1
3 Goodman, Clara Rock Canyon 35-11.25q -0.9
4 Ferrin, Jae Dakota Ridge 34-08.00q -0.1
5 Anderson, Emily Arvada West 34-01.25q -1.2
6 Dominguez, Elizabeth Chatfield Hi 34-01.00q 0.2
7 Travis, Reagan Poudre High 33-10.25q -1.0
8 Sells, Tristyn ThunderRidge 33-09.50q -2.0
9 Allen, Tyler Overland Hig 33-09.00q -1.0
10 Haas, Maria Arapahoe Hig 33-02.00 -0.5
11 Morgan, Hali Denver East 33-01.50 -1.2
12 Kuljis, Madden Cherry Creek 32-05.50 0.1
13 Meagher, Alexa Heritage Hig 32-00.00 -4.3
14 Hensley, Hannah ThunderRidge 31-05.00 -1.5
15 McClendon, Jordan George Washi 31-01.00 -1.7
15 Person, Madison Grandview Hi 31-01.00 0.1
17 Albeck, Elise Arapahoe Hig 31-00.25 -2.1
18 Kacanda, Kaysha Littleton Hi 30-08.50 0.1
19 Lopes, Keisha Smoky Hill H 30-07.50 1.3
20 Parish, Sophia Rock Canyon 30-07.25 -1.9
21 Panis, Kona Dakota Ridge 30-06.25 0.1
22 Gust, Erin Cherry Creek 30-05.50 -2.4
23 Gholston, Avery Regis Jesuit 30-04.50 -1.9
24 Steck, Ashley Douglas Coun 30-03.50 -2.7
25 Toma, Yuka Littleton Hi 29-10.50 -1.3
26 Petropulos, Tirzah Lewis-Palmer 29-08.50 -1.4
27 Heth, Cameron Douglas Coun 29-07.75 -1.5
28 Ries, Rylee Lewis-Palmer 29-03.50 -1.3
29 Ewalt, Addie Bear Creek H 29-02.00 0.1
30 Anderson, Whitney Chatfield Hi 28-06.75 -0.4
31 Scheckel, Chlotille Chaparral Hi 28-01.00 -1.6
32 Smith, Sadie Columbine Hi 27-10.50 -1.5
33 Gehrke, Gianna Heritage Hig 27-08.50 -0.7
34 Lantz, Brandee Harrison Hig 27-07.25 -1.2
35 Kroetch, Erin Chaparral Hi 27-00.00 -1.9
36 Bain, Billie Regis Jesuit 25-09.00 -0.3
37 Lloyd, Michelle Smoky Hill H 25-05.50 -0.6
-- Soumah, Oumou Denver South ND NWI
-- Woronoff, Sarah Grandview Hi ND NWI
-- Bowman, Caeleigh Pueblo Count ND NWI
-- Rowland, Alexis Denver South ND NWI
Girls Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bess, Stephanie Arvada West 37-05.00 -2.2 10
2 Vijayasarathy, Tarah Poudre High 37-04.00 0.1 8
3 Goodman, Clara Rock Canyon 35-11.25 -0.9 6
4 Ferrin, Jae Dakota Ridge 34-08.00 -0.1 5
5 Anderson, Emily Arvada West 34-07.50 1.2 4
6 Allen, Tyler Overland Hig 34-03.50 -0.9 3
7 Dominguez, Elizabeth Chatfield Hi 34-01.00 0.1 2
8 Travis, Reagan Poudre High 33-10.25 -1.0 1
9 Sells, Tristyn ThunderRidge 33-09.50 -2.0
Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Mahnke, Ann Smoky Hill H 34-09.00q
2 Reiner, Taylor ThunderRidge 34-06.50q
3 Pettit, Bobbi Littleton Hi 34-01.00q
4 Hayes, Amy Arvada West 32-03.00q
5 Gary, Amber Bear Creek H 32-00.50q
6 Homner, McKenna Grandview Hi 31-02.00q
7 May, Victoria Mullen High 30-10.00q
8 Funny, Brianna Douglas Coun 30-08.00q
9 Johnson, Madison Chatfield Hi 30-06.00q
10 Rosa, Anna Arvada West 29-11.00
11 Baker, Natalie Chaparral Hi 29-10.50
12 Servais, Tori Douglas Coun 29-01.00
13 Pataroque, Dana Rock Canyon 28-10.50
14 Moore, Emily Chaparral Hi 28-10.00
14 McBride, Destiny Harrison Hig 28-10.00
16 Duncan, Baylie Rock Canyon 28-06.00
16 Munroe, Nicki Smoky Hill H 28-06.00
18 Huff, Karli Columbine Hi 28-04.00
19 Haaf, Shaelee Dakota Ridge 28-03.00
20 Hicks, Jennifer Cherry Creek 28-01.00
21 Krainock, Samantha Lewis-Palmer 28-00.00
22 Abeyta, Haley Bear Creek H 27-11.00
23 Kirby, Savannah Littleton Hi 27-03.50
24 Copley, Shelby Columbine Hi 27-00.00
25 Dischler, Anna Cherry Creek 26-02.00
26 Cadena, Ryan Pueblo Count 24-10.00
26 Mahlmeister, Kara Heritage Hig 24-10.00
28 Brooks, Becca Regis Jesuit 22-10.00
29 Santisteven, Amanda Pueblo Count 20-05.00
30 Freyre, Lidia Abraham Linc 20-03.00
31 Tachbele, Semer Denver South 19-09.00
32 Orban, Danielle Regis Jesuit 17-10.00
33 Broomfield, Anesia Denver South 16-08.00
-- Jacobs, Hailey ThunderRidge ND
-- Harris, Patrice George Washi ND
-- Porter, Kayla George Washi ND
-- Garcia, Jade Chatfield Hi ND
-- Ficco, Sophia Dakota Ridge ND
-- Ammar, Sydney Overland Hig ND
-- Scott, Ranubia Overland Hig ND
-- Patrick, Katie Grandview Hi ND
Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mahnke, Ann Smoky Hill H 34-09.00 10
2 Reiner, Taylor ThunderRidge 34-06.50 8
3 Pettit, Bobbi Littleton Hi 34-01.00 6
4 Hayes, Amy Arvada West 32-03.00 5
5 Gary, Amber Bear Creek H 32-00.50 4
6 Homner, McKenna Grandview Hi 31-02.00 3
7 May, Victoria Mullen High 30-10.00 2
8 Funny, Brianna Douglas Coun 30-08.00 1
9 Johnson, Madison Chatfield Hi 30-06.00
Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Gary, Amber Bear Creek H 108-02q
2 Mahnke, Ann Smoky Hill H 101-09q
3 Pettit, Bobbi Littleton Hi 98-03q
4 Sexton, Kathryn Douglas Coun 94-09.50q
5 Reiner, Taylor ThunderRidge 89-10.50q
6 Funny, Brianna Douglas Coun 89-06.50q
6 Abeyta, Haley Bear Creek H 89-06.50q
8 Yarian, Kady Littleton Hi 89-00q
9 May, Victoria Mullen High 87-05.25q
10 Anderson, Kathryn Columbine Hi 86-00
11 Duncan, Baylie Rock Canyon 85-09.50
12 Homner, McKenna Grandview Hi 84-06
13 Hitt, Lauren Cherry Creek 84-02.50
14 Hicks, Jennifer Cherry Creek 83-09.50
15 Jackson, Carley Chatfield Hi 82-09
16 Pataroque, Dana Rock Canyon 79-06.50
17 Krainock, Samantha Lewis-Palmer 79-03
18 Simpson, Carmen Chatfield Hi 78-00
19 Tachbele, Semer Denver South 72-02.50
20 Ficco, Sophia Dakota Ridge 71-06.50
21 McBride, Destiny Harrison Hig 69-06
22 Freyre, Lidia Abraham Linc 65-03.50
23 Orban, Danielle Regis Jesuit 61-08
24 Haaf, Shaelee Dakota Ridge 57-11
25 Broomfield, Anesia Denver South 49-03
26 Baker, Natalie Chaparral Hi 42-02
-- Shamlin, Alexis Regis Jesuit ND
-- Rosa, Anna Arvada West ND
-- Munroe, Nicki Smoky Hill H ND
-- Jacobs, Hailey ThunderRidge ND
-- Hayes, Amy Arvada West ND
-- Mahlmeister, Kara Heritage Hig ND
-- Calascione, Jennifer Chaparral Hi ND
-- Quinn, Tyra Columbine Hi ND
-- Patrick, Katie Grandview Hi ND
-- Cadena, Ryan Pueblo Count ND
-- Santisteven, Celeste Pueblo Count ND
-- Harper, Lauren Overland Hig ND
-- Scott, Ranubia Overland Hig ND
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gary, Amber Bear Creek H 108-02 10
2 Mahnke, Ann Smoky Hill H 101-09 8
3 Pettit, Bobbi Littleton Hi 98-03 6
4 Sexton, Kathryn Douglas Coun 94-09.50 5
5 Reiner, Taylor ThunderRidge 89-10.50 4
6 Abeyta, Haley Bear Creek H J89-06.50 3
7 Funny, Brianna Douglas Coun J89-06.50 2
8 Yarian, Kady Littleton Hi 89-00 1
9 May, Victoria Mullen High 87-05.25
Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) ThunderRidge High School 79 2) Cherry Creek High School 74.50
3) Denver East High School 58 4) Grandview High School 54
5) Rock Canyon High School 52 6) Smoky Hill High School 45
7) Poudre High School 43 8) Harrison High School 42
9) Regis Jesuit 38 10) Arvada West High School 31
11) Lewis-Palmer High School 29.50 12) Mullen High School 29
13) Arapahoe High School 24 14) Littleton High School 23
14) Douglas County High School 23 16) Chaparral High School 22
17) Bear Creek High School 17 18) Heritage High School 11
19) Overland High School 9 19) George Washington High Sc 9
21) Columbine High School 8 22) Dakota Ridge High School 5
23) Chatfield High School 2
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Grandview High School 87 2) Cherry Creek High School 79.50
3) ThunderRidge High School 58.50 4) Regis Jesuit 57
5) Poudre High School 52 6) Douglas County High Schoo 45
7) Chaparral High School 43 8) Bear Creek High School 40
9) Rock Canyon High School 29 10) Chatfield High School 26
11) Arapahoe High School 25 12) Smoky Hill High School 24
13) Denver South High School 23 14) Denver East High School 21
15) Columbine High School 18 16) Abraham Lincoln High Scho 14
17) Littleton High School 10 17) Arvada West High School 10
19) Pueblo County High School 9 20) Heritage High School 8
21) Mullen High School 6 22) Dakota Ridge High School 4
23) Harrison High School 3 24) Overland High School 2
25) Lewis-Palmer High School 1
Like·Comment·Share·E-mail·291018 views
|